Карта сайту

ЦЕТІНЬЄ, Республіка Чорногорія

10.09.2023

Протокол про встановлення партнерських відносин між містами Харковом і Цетіньє підписано 15 квітня 2011 р.

Цетіньє - історична столиця Чорногорії, згідно з Конституцією -місце перебування президента Чорногорії і митрополита Чорногорії і Примор'я Сербської Православної Церкви.

Територія: 910 кв.км (6,6% загальної площі Чорногорії).

Населення: 13 991 чол. (2011)

Географічне положення

Місто розташоване в долині, оточеній горами, біля підніжжя гори Ловчен. Цетіньє пов'язане з містами узбережжя і Підгорицею двосмуговою автодорогою. Тіватський аеропорт розташований в 50 км від міста, аеропорт Підгориці - за 55 км.

Історія. Цетіньє було засновано в 1482 році, місто стало колискою чорногорської культури й одним з важливих центрів Сербської Православної Церкви. У новому Цетінському монастирі зберігається десниця Івана Хрестителя.

Через героїчний опір постійним зазіханням Османської імперії Цетіньє прозвали Сербської Спартою.

Освіта, культура. Протягом п'яти століть Цетінье є культурним та освітнім центром Чорногорії. Тут розташовані Центральна національна бібліотека Джураджа Черноєвича, Державний архів Чорногорії, Республіканський інститут збереження культурної спадщини.

Раз на два роки в місті проходить міжнародна виставка мистецтв «Цетінське бієнале», що її заснував принц Микола Петрович-Негош, праправнук короля Миколи I Петровича-Негоша.

У Цетіньє розташовані три факультети Університету Чорногорії: факультет образотворчих мистецтв, факультет драматургії, музична академія.

Найстаріша школа міста - Початкова школа Петра II Петровича-Негоша - заснована 1834 року.

У Цетіньє розташовані найстаріші бібліотеки Чорногорії, де зберігаються старовинні книги і документи величезної історичної цінності. Найдавніша з них - бібліотека Цетінського монастиря, що веде свою історію з моменту заснування міста. Тут зберігаються 75 кириличних рукописних книг, чотири інкунабули і безліч старовинних літургійних книг.

Першу публічну читальну залу відкрили в 1896 році. З моменту заснування вона стала одним з культурних центрів країни. У міській бібліотеці та Негошевому читальному залі зберігається понад 63 тис. книг і періодичних видань.