Карта сайту

ТИРАНА, Албанія

04.09.2023

Угода про встановлення партнерських відносин між містами Харків (Україна) та Тирана (Республіка Албанія) підписана 23 серпня 2017 року

Територія: 41,8 кв. км

Населення: 906 166 чловек (2020)

Мова: Албанська

Тирана - столиця і найбільше місто Албанії, головний політичний, економічний та культурний центр країни. Місто утворює самостійну адміністративну одиницю, а також є адміністративним центром області та округу Тирана. Заснована у 1614 році, стала столицею країни в 1920 році.

Історія

Перші поселення на місці нинішнього міста існували вже за часів палеоліту 10000-30000 років тому. Виходячи з місцевих топонімів, територію населяли іллірійці, і район Тирани був одним з перших заселених людьми на території Албанії. Найдавнішою спорудою, виявленою в Тирані, є римський будинок, пізніше пристосований під храм. Мозаїка на підлозі будівлі датується III століттям. Виявлено також руїни фортеці, побудованої імператором Юстиніаном у 520 році і відновленої Ахмед-пашою Топтани у XVIII столітті.

Тирана вперше згадується в джерелах у XV столітті як невелике поселення. 1614 рік вважається роком заснування Тирани, у цей рік Сулейман-паша Барджіні заснував тут мечеть, турецькі лазні, пекарню і декілька магазинів. Вигідне розташування на перетині торгівельних шляхів сприяло його розвитку. У XVII столітті тут був вже відомий базар з купцями, що торгують шовками, прянощами, керамікою, дорогоцінними металами.

Тирана постійно була ареною боротьби албанського народу проти турецьких завойовників, місцевих феодалів. 8 лютого 1920 року за рішенням албанського національного конгресу в Люшне Тирана була проголошена столицею Албанії і резиденцією уряду. У 1920-х роках в Тирані виникли перші профспілки. У квітні 1939 - вересні 1943 року Тирана була окупована Італією, у вересні 1943 року - Німеччиною. Була одним із центрів національно-визвольної боротьби албанського народу. У листопаді 1941 року в Тирані заснована Компартія Албанії. 17 листопада 1944 року місто було звільнено від німецьких військ Національно-визвольної армії. 28 листопада 1944 року до Тирани переїхало з Берату народно-демократичний уряд, і 11 січня 1946 року була проголошена Народна Республіка Албанія. У 1950-ті роки за допомогою Радянського Союзу та інших соціалістичних країн в Тирані було побудовано ряд сучасних підприємств, створені деякі культурні установи.

Економіка та промисловість

У Тирані зосереджена значна частина промислового виробництва країни. Тут розміщується текстильна, харчова, тютюнова, взуттєва, металообробна, скляно-керамічна промисловість. Серед найбільш великих підприємств - текстильний комбінат, шерстоткацька фабрика, механічний завод, деревообробна, взуттєва і тютюнова фабрики, м'ясокомбінат, лікеро-горілчаний і маслоробні заводи, меблева фабрика, цементні заводи і комбінат будматеріалів, завод з виробництва запчастин для тракторів, фабрика з виробництва вугільних брикетів; численні майстерні промислової кооперації, ТЕЦ. Промислові підприємства знаходяться переважно в західній і південно-західній частині столиці. В районі Тирани розташовані вугільні копальні (Крраба, Приска). У 1951 році поблизу Тирани за сприяння СРСР була побудована перша в країні ГЕС ім. В. І. Леніна (вода до турбін надходить по тунелях від гірських витоків річки Селіти, потім по водопроводу - в місто). Залізничною лінією Тирана пов'язана з портом Дурреса і містом Милоти, шосейними дорогами через міста Ельбасан, Крую і Дуррес з іншими містами Албанії; поблизу Тирани розташований міжнародний аеропорт імені матері Терези.

Архітектура

Планування Тирани - радіально-кільцеве. Старі квартали мають вузькі криві вулиці і будинки в глибині дворів. Адміністративний і культурний центр забудовувався у 1920-1930-х роках (ансамбль площі Скандербега, банк, університет, Театр опери і балету, мечеть Ефем Бей). У 1953-1958 роках прийнято план реконструкції Тирани (архітектори      Г. Стразімірі, М. Меле). Створені великі житлові комплекси, побудована кіностудія «Нова Албанія» (1952, радянський архітектор Г. Л. Лавров).

У 2011 році була побудована найвища будівля Албанії - 85-метрова вежа TID Tower, в одному з кутів будівлі розташовується гробниця Сулейман-паши Барджині.

Учбові, наукові та культурні заклади

Учбові заклади: Тиранський університет, Сільськогосподарський інститут, Інститут витонченого мистецтва, Інститут фізкультури.

Наукові заклади: Албанська АН, Центральна науково-дослідна зоотехнічна  станція, Національна бібліотека, Ветеринарний науково-дослідний інститут.

Музеї: Музей археології та етнографії, Музей боротьби за національне звільнення, Природньо-науковий музей, Музей Леніна та Сталіна.

Театри: Театр опери та балету (з балетною школою), Народний театр, Театр естради та цирку, Театр ляльок.

Заклади культури та мистецтва: Консерваторія, Філармонія, Вище акторське училище ім. А. Моісеї, Художній ліцей ім. И. Моіссі, Кіностудія «Нова Албанія».

Міста-побратими:  Лос-Анджелес (США),  Анкара (Турецька Республіка),  Ташкент (Узбекистан),  Афіни (Греція), Барселона (Іспанія), Гянджа (Азербайджан), Москва (Росія)

Меморандум про співробітництво між Харківською міською радою та містом Тирана (Албанія) підписано 23 серпня 2017 року.