Карта сайту

ТРНАВА, Словаччина

12.09.2023

Угода про встановлення партнерських відносин між містами Харковом і Трнава було підписано 19.04.2013 р.

Площа міста - 71,5 кв. км.

Населення - близько 70 тис. чоловік.

Географічне положення

Трнава - місто в західній Словаччині, розташований на р.. Трнавка біля південних схилів Малих Карпат. Трнава - резиденція архієпископа, і тому її часто називають словацьким Римом. Трнава - центр однойменного Трнавського краю.

Історія

Перший раз невелике землеробське поселення Трнава згадується в 1211 році в листі Естергомський архієпископа. У XIII в. у Трнаві була побудована сучасна велика фортеця. Трнава була першим містом на території сьогоднішньої Словаччини, який отримав статус вільного королівського міста. У 1238 році цей статус дарував Трнаві угорський король Бела IV, ніж надав поселенню масу привілеїв і сприяв бурхливому розвитку. Про важливість Трнави говорить той факт, що саме там угорські королі зустрічалися з королями інших країн. Значення Трнави ще більше зміцнилося в XVI ст., Коли Естергомський Архієпископство, рятуючись від турків, переїхало в ці краї. Таким чином, Братислава стала адміністративною столицею Угорщини (на той час), а Трнава - релігійною. В 1635 кардинал Петер Пазмань заснував Трнавський університет (перший в Угорщині), який в 1777 році за наказом імператриці Марії Терезії переїхав до Будин і став Будапештським університетом.

У 1787 році словацька будитель Антон Бернолак кодифікував перший варіант літературної словацької мови, заснований на Трнавському-Підгірських діалекті, на якому розмовляли у Трнаві.

Після створення Чехословаччини в 1918 році Трнава стала одним з промислових центрів Словаччини і залишається ним і зараз.

Історичні пам'ятки

Монументальні міські укріплення, будівля муніципалітету і міська вежа, Кафедральний Собор Св. Іоанна Хрестителя (національний культурний пам'ятник), Церква Св. Миколая, будівля Трнавського університету, палац Архієпископа, а також багато інші будинки і квартали зі скульптурами можна побачити у Трнаві. Всі вони уособлюють характерні особливості королівського міста, який також став центром архієпископства.

Культура

У місті розташовані такі заклади культури, як театр Яна Паларіка, Галерея Яна Коніарека, Синагога - центр сучасного мистецтва, Галерея AND, Західно-словацька музей, Будинок побуту Трнави, Бібліотека Юрая Фанді, Організація Св. Адальберта, Регіональний культурний центр, Будинок музики, кінотеатр «Hviezda», кінотеатр під відкритим небом і т.д. Місто Трнава - головний організатор культурних заходів серед міст Словаччини.

Освіта

У місті налічується 19 дитячих садів, 8 початкових шкіл, 1 початкова школа з дитячим садом, 2 початкові школи мистецтва і Центр вільного часу - «Kalokagatia». Завдяки розташованим в місті 16 середнім школам і 3 університетам, він має добре розвинену структуру освіти для випускників середніх шкіл та університетів.

Економіка і промисловість

Сьогодні місто Трнава належить до найбільш важливим і живим регіонах Словаччини. Традиційними галузями є переробка харчових продуктів, машинобудування і хімічна промисловість, сільське господарство, дослідження та розробки в галузі ядерної енергетики. Подальший прогрес в машинобудуванні, електротехнічній та хімічній промисловості було досягнуто завдяки іноземним інвесторам - SONY Словаччина, Американської компанії Словаччина, АПД - Peugeot Citroen і Корейської компанії Samsung Словаччина.

Міста-побратими

  • Брецлав (Чеська Республіка) - партнерство з 70-х років.
  • Казале Монферрато (Італія), співробітництво ще з попереднього режиму, повторне підписання угоди в 1993 р.
  • Ново Место (Словенія) - партнерство з 2007 р.
  • Зангерхаузен (Німеччина) - співпраця ще з попереднього режиму, повторне підписання угоди в 1996 р.
  • Жомбателі (Угорщина) - партнерство з 1991 р.
  • Вараздін (Хорватія) - партнерство з 2000 р.
  • Забрзе (Польща) - партнерство з 1993 р.
  • Харків (Україна) - партнерство з 2013 р.

Угода про встановлення партнерських відносин між містами Харковом і Трнава було підписано 19.04.2013 р.

Офіційний сайт міста www.trnava.sk