Карта сайту

«Діяльність підприємницьких структур в умовах євроінтеграції»

31.10.2018

30.10.2018р. Департаментом адміністративних послуг та споживчого ринку ХМР спільно з науково-дослідним центром ХДУХТ «Економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні» під егідою Академії економічних наук України в межах реалізації Програми підтримки розвитку підприємництва у м.Харкові на 2018-2022рр.  було проведено круглий стіл на тему «Діяльність підприємницьких структур в умовах євроінтеграції».

Учасники круглого столу обговорювали важливі складові Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом щодо спрощення процедур торгівлі, які безумовно впливають на діяльність вітчизняних підприємницьких структур. Затверджений урядом України План заходів із виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС містить 136 зі 1943 пунктів, що стосуються тематики спрощення процедур міжнародної торгівлі та реформи митниці, а це означає зменшення бюрократії при перетині товарами кордону, а також спрощення доступу до інформації зі сприяння торгівлі в цілому. За таких обставин безумовно змінюють свою ринкову поведінку і суб’єкти підприємницької діяльності.

Дискусія розгорнулась під час обговорення аналітичного звіту «Спрощення процедур торгівлі в Україні: оцінки та очікування бізнесу 2017/2018 рік» в аспекті основних перешкод, з якими стикаються експортери та імпортери при здійсненні ЗЕД, оцінки роботи митниці та різних процедур, з яким стикаються підприємці при оформленні товарів, впливу зони вільної торгівлі з ЄС на діяльність підприємницьких структур та очікування щодо майбутнього. 

Присутні на засіданні круглого столу одностайно погодились з загальним висновком даного Звіту відповідно ситуації з точки зору експортно-імпортної діяльності, щодо складності митних та інших процедур для суб’єктів бізнесу. Велика кількість дозвільних документів, тривале очікування оформлення експорту та складні правила визначення походження товару залишаються вагомими перешкодами для експортерів, у той час як імпортерам перешкоджає складне митне та податкове законодавство й непрозоре визначення митної вартості товарів, що завозяться. Актуальними проблемами залишаються: недосконале митне законодавство, корупція та хабарництво, недостатня прозорість та відкритість митниці. 

Окрему увагу було приділено обговоренню основних проблем українського експорту та імпорту. Серед проблем експортерів виділили недостатній рівень якості транспортної інфраструктури, велику кількість дозвільних документів, відсутність спрощених правил визначення походження товару, негативний вплив непередбачуваності торговельної політики України. Для імпортерів – проблеми пов’язані зі складністю митного та податкового законодавства України, непрозорістю визначення митної вартості товарів, несприятливим валютним регулюванням та обміном іноземних валют, курсом валют.

Взагалі переважна частина присутніх схилилась до висновку, що підприємницьке середовище виграє від впровадження Угоди про асоціацію, а більша половина ще й очікує на позитивний вплив євроінтеграції на підприємницьку діяльність.

Таким чином, висновком круглого столу стало таке, що економіка України та український бізнес, зокрема торговельний, виграють від спрощення процедур торгівлі, тобто від скорочення часових та грошових витрат, пов’язаних із експортно-імпортними операціями, від збільшення прозорості й передбачуваності регулювання торгівлі та від створення сприятливих умов для суб’єктів підприємницької діяльності.