Карта сайту

Культурний потенціал

29.11.2016

Харків – місто з багатими культурними традиціями. Тут працює 6 великих театрів:

  • Академічний театр опери та балету ім. М. Лисенка
  • Український академічний драматичний театр ім. Т. Шевченка
  • Російський академічний драматичний театр ім. О. С. Пушкіна
  • Театр музичної комедії
  • Театр для дітей та юнацтва
  • Ляльковий театр.

Крім того, в місті багато театральних груп, театрів-студій, самодіяльних театрів. Мережу установ культури представляють:

  • 84 бібліотеки, в т.ч. 48 – для дорослих і 36 – для дітей
  • 24 школи естетичного виховання
  • 31 клубна установа культури клубного типу
  • 6 парків культури і відпочинку та ін.

Фонди Державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка налічують понад 6,5 млн. книг і видань, серед яких є рідкісні та унікальні.

Найстаріша в Україні і єдина в східному регіоні Харківська спеціалізована музично-театральна бібліотека ім. К. Станіславського з бібліотечним фондом понад 160 тис. книг. Центральна міська бібліотека ім. В. Бєлінського являє собою централізовану бібліотечну мережу з восьми бібліотек з книжковим фондом понад 346 тис. примірників, у тому числі бібліотека для сліпих і бібліотека для дітей.

У Харкові функціонує багато музеїв і кіноконцертних залів (в тому числі, зал органної та камерної музики).

Музеї Харкова

  • Харківський історичний музей
  • Міська художня галерея ім. С.Васильківського
  • Міський клуб-музей К. І. Шульженко
  • Харківський художній музей
  • Харківський літературний музей
  • Харківський музей Голокосту
  • Науково-просвітницький музей сексуальних культур світу
  • Музей природи Харківського Національного університету В. Н. Каразіна
  • Музей історії Південної залізниці
  • Музей міліції
  • Меморіальний музей-квартира сім'ї Гризодубових
  • Музей «Космос» в Харківському планетарії
  • Музей авіації
  • Музей керамічної плитки
  • Церковно-історичний музей Харківської єпархії
  • Музей води
  • Музей народного мистецтва Слобожанщини
  • Ботанічний сад Харківського національного університету

Меморіал Слави

У 1977 році в Лісопарку був відкритий величний Меморіальний комплекс Слави. В боях з фашистами харків'яни проявили безприкладну хоробрість і героїзм. 230 наших земляків були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, десятки тисяч нагороджені орденами і медалями. У боях за Харків смертю хоробрих полягли 186 306 радянських воїнів.

У 1986 році в приміщенні Успенського Собору було відкрито Будинок органної та Камерної музики Харківської філармонії.

Чехословацькі фахівці органнобудівної фірми Rieger-Kloss встановили духовий орган з 3 мануалами, педаллю і 3564 трубами. Тут проходять органні концерти відомих харківських виконавців і гастролі майстрів органної та камерної музики з Австрії, Німеччини, Італії, Польщі, Франції, Чехії, Швеції, Японії та ін. країн, виконуються вокально-органні, літературно-органні, хорові концерти.

Дитяча залізниця

«Мала Південна» має довжину 3,6 кілометра і з'єднує парк імені Горького з Лісопарком, є однією з найстаріших – в листопаді 2010 року їй виповнилося 70 років. Дорога була побудована у повоєнні роки за ініціативою комсомольців Південної залізниці та інституту інженерів залізничного транспорту.

Рухомий склад «Малої Південної» складається з тепловозів, близько півтора десятка пасажирських вагонів і двох паровозів. Дитяча залізниця дуже популярна серед харків'ян і гостей міста – за рік її відвідують 20-30 тисяч чоловік.

Підвісна канатна дорога

Прогулянкова канатна дорога пов'язує мікрорайон Павлове Поле з парком ім. М. Горького. Час маршруту в один кінець - 18 хвилин, за які пасажир піднімається на висоту від 8 до 26 метрів над землею, звідки відкривається мальовничий вид на зелені масиви парку Горького і Лісопарку.

Харківський зоопарк – найстаріший на Україні був відкритий в 1896 році.

В даний час займає площу 22 га, а в колекції зоопарку налічується 7171 тварин 383 виду. Серед них 227 видів рідкісних і тварин, що охороняються.

Харківський дельфінарій – унікальний дельфінарій з мережі культурно оздоровчого комплексу НЕМО і єдиний готель з дельфінами був відкритий 28 травня 2009 року.

Створення комплексу є одним із заходів щодо захисту та збереження зникаючих ссавців. Також в дельфінарії проводяться сеанси дельфінотерапії, яка є ефективним методом безмедикаментозного оздоровлення та реабілітації дітей з функціональними обмеженнями.

Харківський цирк є одним з найстаріших і найавторитетніших установ даного профілю в Україні, який і сьогодні залишається улюбленим місцем дозвілля харків'ян і гостей міста.

Нову будівлю цирку на 2000 глядачів було побудовано на площі Бугримової в 1974 році.

Сім чудес Харкова

Сім чудес Харкова – це сім історичних і культурних пам'ятників, які були обрані на конкурсі «Сім чудес Харкова» в липні 2008 року.

1. Пам'ятник Тарасу Шевченку

Пам'ятник Т. Шевченко був зведений в 1935 році біля входу в однойменний сад. Він вважається найкращим серед більш 250 пам'ятників Тарасу Шевченку у всьому світі.

16,5-метровий пам'ятник являє собою бронзову статую Шевченка (5,5 метра), що стоїть на круглому постаменті з природного силікату. Статую оточують 16 менших за розміром постаментів з фігурами з бронзи, в якості яких обрані персонажі з історії України та герої творів Тараса Шевченка.

2. Фонтан «Дзеркальний струмінь»

Фонтан «Дзеркальний струмінь» відноситься до найбільш видатних архітектур споруд Харкова, і є одним з його символів та знаходиться під захистом ЮНЕСКО. Фонтан розташований на вулиці Сумській, в сквері навпроти Оперного театру. Він був побудований в 1947 році на честь перемоги у Другій Світовій війні та виконаний у формі альтанки, з під якої спускається дзеркальний струмінь води. Навколо фонтану розкинувся мальовничий сквер. Перед фонтаном розбиті квіткові клумби, а за ним знаходиться романтичний ставок неправильної форми. Дзеркальний струмінь є одним з найулюбленіших місць зустрічей і відпочинку харків'ян.

3. Покровський собор Харківського Покровського монастиря

На території монастиря знаходиться декілька будівель: Покровський собор, Храм Озерянської Божої Матері, Харківська архієрейська резиденція і духовна семінарія. Покровський собор заснований козаками, які звели його в 1689 році як частину укріплень. У 18 столітті приміщення Покровського собору використовувалися для занять Харківським коледжем, де в 1759-1764 роках викладав видатний український педагог, поет і філософ Григорій Сковорода. В даний час Покровський собор є найстарішим кам'яним пам'ятником архітектури національного значення в Харкові.

4. Благовіщенський собор

Храм – яскравий представник неовізантійського стилю архітектури, з 80-метровою дзвіницею, був побудований між 1889 і 1901 роками за проектом місцевого архітектора Михайла Ловцова. Здатний вмістити 4 тисячі осіб. Є Кафедральним собором Харківської єпархії Української Православної Церкви. У Благовіщенському соборі поховані Константинопольський патріарх Афанасій III і кілька святих єпископів.

5. Успенський собор

Собор розташований на Університетській гірці на березі річки Лопань і видно з будь-якої точки центру міста. Дзвіниця, виконана в неокласичному стилі, була побудована в 1820-1830-х роках, а висота всієї будівлі досягає 90 метрів. До ХХ століття собор був найвищою будівлею в місті. Після реставрації 1980 року в ньому відкрито Будинок органної та камерної музики. На місці вівтаря встановлено орган, виготовлений в Чехословаччині.

6. Держпром (Будинок державної промисловості)

Держпром є першою висотною залізобетонною каркасною спорудою на пострадянському просторі. Проект будівлі був розроблений ленінградськими архітекторами С. Серафимова, С. Кравцем, М. Фельгертом. Величезна, навіть за сучасними стандартами, багатоповерхова каркасна конструкція з бетону, яка налічує 4500 віконних прорізів, була зведена в виключно короткі терміни: з 1925 по 1928 роки. Висота самої будівлі Держпрому становить 63 метри. А разом з телевежею, встановленої в 1955 році - 108 метрів. Обсяг будівлі 347 тис. м 3. В даний час в будівлі Держпрому знаходяться різні адміністративні установи.

7. Житловий будинок зі шпилем

Житловий будинок зі шпилем, представник стилю «сталінський ампір», розташований на площі Конституції. Є висотною домінантою площі (7-11 поверхів) і займає цілий квартал. Побудований за проектом П. І. Арешкіна в 1954 році.

Поза конкурсом: головне диво і символ Харкова – площа Свободи

Її унікальний архітектурний ансамбль відомий далеко за межами України. Площа і будівлі навколо неї були побудовані в кінці 1920-х – на початку 1930-х років ХХ століття. Площа Свободи – одна з найбільших в світі (майже 12 га). Довжина площі – 750 м, ширина прямокутної частини – 130 м, діаметр кола – 350 м. У кругової частини площі Свободи знаходяться три головних будівлі: Держпром, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна та Військовий університет (нині навчальний корпус ХНУ імені В . Н. Каразіна).

Незвичайні і гумористичні пам'ятники

  • Сім чудес Харкова під скляними ковпаками на площі Архітекторів. П'ять відкриті 23 серпня 2009 року, два – 23 серпня 2010 року.
  • Пам'ятник 50-й паралелі в міському саду Шевченка. Відкрито в жовтні 2010 року.
  • Пам'ятник футбольному м'ячу в саду Шевченка.
  • Пам'ятник закоханим на вулиці Пушкінській.
  • Скрипач на даху на площі Конституції.
  • Найбільший в Україні самовар, його вага 305 кг, а обсяг 360 л знаходиться в центральній частині залізничного вокзалу.
  • Пам'ятники героям творів Ільфа і Петрова в Харкові:

               – Батькові Федору з «12 стільців» Ільфа і Петрова у вигляді артиста Михайла Пуговкіна з чайником, на першій платформі Південного вокзалу.
               – На розі вулиць Ярослава Мудрого та Чернишевській, у кафе «Ріо»: Остапу Бендеру, Кісі Вороб'янінову, Еллочці-людоїдці.

  • Пам'ятники нелегкої праці метробудівникам: «Штангіст в касці» і «Залізний дроворуб» (або «Залізне чудовисько) біля управління харківського метрополітену (вул. Різдвяна, 29).
  • Пам'ятники героям повісті М. Булгакова:

               – «Собаче серце» професора Преображенського і Шарікову (вул. Квітки-Основ'яненка, 12).
               – «Майстер і Маргарита» коту Бегемоту і його творцеві Михайлу Булгакову (дворик ресторану (вул. Максімільянівська, 18).

  • Дві композиції: «Сімейство при справі» і «Віолончельний оркестр» (вул. Сумська, 72 галерея «АВЕК»).
  • Дві композиції із запчастин годинникового механізму залізний кінь і гордий маленький ослик (зовнішня сторона галереї «АВЕК» на вулиці Мироносицькій).
  • Пам'ятник студенту-програмісту (у дворі Харківського національного університету радіоелектроніки).
  • Композиція «Шеренга ДАІшників – «Петрович» (біля Салтівського районного відділення міліції міста на вулиці Халтуріна).
  • Пам'ятник курячим яйцям (біля станції метро «Наукова»).
  • Пам'ятник «всечуюче вухо» або «Пам'ятник КДБ» (в одному з дворів на вул. Данилевського).
  • Пам'ятник горіху Кракатука (торговий центр Барабашово).
  • Пам'ятник Зеленої жаби в білий горошок на Салтівці (перетин вул. Гвардійців Широнінців і Валентінівська.
  • Пам'ятник кулі на території Харківського авіаційного інституту.
  • Пам'ятник шестерінці – вул. Нетеченська (ЖД Академії).
  • Пам'ятник «Газовій засувці у Харківського управління газопроводів» (вул. Культури 20-А).
  • Пам'ятник «Двигуну внутрішнього згоряння» в Конюшенном провулку.
  • Пам'ятник горбатому жовтому «Запорожцю» (на вулиці Клочківській).