Карта сайту

Науково-освітній потенціал

Харків – це науково-інтелектуальна столиця нашої країни. За кількістю наукових і науково-технічних організацій Харків займає друге місце в країні після м.Києва.

Потужний науковий потенціал Харкова базується на розгалуженій мережі підприємств, організацій, вищих навчальних закладів.

У 2017 році в наукових організаціях міста працювало 14449 фахівців.

У загальній кількості працівників науково-технічної діяльності:

 • 1002 людини мали вчений ступінь доктора наук;
 • 2998 доктора філософії / кандидата наук;
 • 8107 магістри;
 • 909 бакалаври.

У 140 установах вчені виконують наукові та науково-технічні роботи, обсяг яких становить 2341865,3 тис.грн.

Харків є батьківщиною всесвітньо відомих наукових шкіл, до основи яких були причетні вчені зі світовими іменами – фізики Л.Ландау, К.Синельников, Б.Лазарєв, Б.Вєркин, А.Іоффе, А.Вальтер, астроном М.Барабашов, математики І. Ахієзер, М.Остроградський, хіміки М.Бекетов, О.Палладін, біологи І.Мечников, В. Юр'єв і інші.

У Харкові вперше в Європі був розщеплений атом, створений найпотужніший у світі радіотелескоп, розроблен прискорювач елементарних частинок і запропоновані новітні радіаційні і космічні технології, унікальні установки радіолокаційного зондування атмосфери і вирощування монокристалів.

Медична наука представлена такими важливими для життя людини галузями, як кріомедицина, медична радіологія, нейрохірургія, мікробіологія, ортопедія і травматологія, неврологія і психіатрія, фармакотерапія та загальна терапія.

У Харкові була створена перша в Україні лабораторія репродукції людини і народилася перша дитина в Україні після запліднення поза організмом.

Серед всесвітньо відомих наукових центрів – Національний науковий центр Харківський фізико-технічний інститут (ХФТІ), Науково-технічний комплекс «Інститут монокристалів» Національної академії наук України (НТК «Інститут монокристалів» НАН України) та Інститут проблем машинобудування ім. А.Н.Підгорного Національної академії наук України (ІПМаш НАН України), Інститут проблем кріобіології і кріомедицини.

Також досить ефективно вписалися в нові умови і організаційно перебудувалися такі інститути:

 • Державне підприємство «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь» (ДП« УкрНТЦ «Енергосталь»);
 • Державне підприємство «Державний інститут по проектуванню підприємств коксохімічної промисловості» (ДП «Діпрококс»);
 • Публічне акціонерне товариство «ХАРТРОН»;
 • Публічне акціонерне товариство «АТ науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань»;
 • Казенне підприємство «Харківське Конструкторське Бюро з машинобудування ім. А.А.Морозова»;
 • Державне підприємство «Харківське Агрегатне Конструкторське Бюро» (ДП «ХАКБ»);
 • Український державний науково-дослідний вуглехімічний інститут (УХІН);
 • Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії «НІОХІМ».

Харків – студентська столиця

Харків по праву вважається студентською столицею України.

Станом на 2017/2018 навчальний рік в Харкові готували фахівців 53 вищих навчальних заклади різних форм власності та рівнів акредитації, серед яких 22 університети і 7 академій, 4 інститути, 13 коледжів, 4 училища, 3 технікуми.

Спеціалізації вузів найрізноманітніші: від технічних – до аграрних, від військових – до творчих, від медичних – до економічних. У вузах Харкова навчається 171300 студентів. Студентське братство, студентська субкультура вже давно стали не просто невід'ємною частиною Харкова, а його символами і візитною карткою.