Карта сайту

Науково-освітній потенціал

Харків ‒ це науково-інтелектуальна столиця нашої країни. За кількістю наукових і науково-технічних організацій Харків займає друге місце в країні після м.Києва.

Потужний науковий потенціал Харкова базується на розгалуженій мережі підприємств, організацій, вищих навчальних закладів.

У 2016 році в наукових організаціях міста працювало 16023 фахівців.

У загальній кількості працівників науково-технічної діяльності:

  • 1120 чоловік мали вчений ступінь доктора наук,
  • 3545 кандидата наук.

У 152 установах вчені виконують наукові та науково-технічні роботи, обсяг яких становить 2239929,9 тис. грн.

Харків є батьківщиною всесвітньо відомих наукових шкіл, до заснування яких були причетні вчені зі світовими іменами ‒ фізики Л.Ландау, К.Синельников, Б.Лазарєв, Б.Вєркін, А.Іоффе, А.Вальтер, астроном М.Барабашов, математики І.Ахієзер, М.Остроградський, хіміки М.Бекетов, О.Палладін, біологи І.Мечников, В.Юр'єв та інші.

У Харкові вперше в Європі був розщеплений атом, створений найпотужніший у світі радіотелескоп, розроблений прискорювач елементарних частинок і запропоновані новітні радіаційні і космічні технології, унікальні установки радіолокаційного зондування атмосфери і вирощування монокристалів.

Медична наука представлена ​​такими важливими для життя людини галузями, як кріомедицина, медична радіологія, нейрохірургія, мікробіологія, ортопедія і травматологія, неврологія і психіатрія, фармакотерапія та загальна терапія.

У Харкові була створена перша в Україні лабораторія репродукції людини і народилася перша дитина в Україні після запліднення поза організмом.

Серед всесвітньо відомих наукових центрів ‒ Національний науковий центр Харківський фізико-технічний інститут (ХФТІ), Науково-технічний комплекс «Інститут монокристалів» Національної академії наук України (НТК «Інститут монокристалів» НАН України) та Інститут проблем машинобудування ім.А.Н.Підгорного Національної академії наук України (ІПМаш НАН України), Інститут проблем кріобіології і кріомедицини .

Також досить ефективно вписалися в нові умови і організаційно перебудувалися такі інститути:

  • Державне підприємство «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь» (ДП«УкрНТЦ «Енергосталь»);
  • Державне підприємство «Державний інститут по проектуванню підприємств коксохімічної промисловості» (ДП «Діпрококс»);
  • Публічно акціонерне товариство «ХАРТРОН»;
  • Товариство з обмеженою відповідальністю «АТ науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань»;
  • Казенне підприємство «Харківське Конструкторське Бюро з машинобудування ім. А. А. Морозова»;
  • Державне підприємство «Харківське Агрегатне Конструкторське Бюро» (ДП «ХАКБ»);
  • Український державний науково-дослідний вуглехімічний інститут (УХІН);
  • Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії «НІОХІМ».

Харків – студентська столиця

Харків по праву вважається студентською столицею України.

Станом на 2016/2017 навчальний рік в Харкові готували фахівців 57 вищих навчальних закладів різних форм власності та рівнів акредитації, серед яких 22 університети і 7 академій, 7 інститутів, 10 коледжів, 4 училища, 7 технікумів.

Спеціалізації вузів найрізноманітніші: від технічних ‒ до аграрних, від військових ‒ до творчих, від медичних ‒ до економічних. У вузах Харкова навчається понад 169168 тисяч студентів, в тому числі близько 15400 тисяч ‒ іноземних. Студентське братство, студентська субкультура вже давно стали не просто невід'ємною частиною Харкова, а його символами і візитною карткою.