Карта сайту

ҐАЗІАНТЕП, Турецька Республіка

07.09.2023

Угоду про встановлення побратимських відносин між містами Харковом і Ґазіантепом підписано 15 квітня 2011 р.

Газіантеп (тур. Gaziantep) – місто на півдні Туреччини, адміністративний центр іла (області) Газіантеп. Місто є шостим за величиною містом Туреччини та найбільшим у регіоні Південно-Східна Анатолія.

Територія: 7642 кв. км.

Населення: 1 680 723 чол. (31 декабря 2022)

Національний склад представлений в основному турками та курдами, крім того, у південних районах проживає декілька тисяч арабів. Арамеї та вірмени, які жили тут колись, практично не представлені в національному складі.

Мова: турецька

Релігія: іслам

Географічне положення 

Газіантеп розташований на висоті 250-1250 м над рівнем моря. Клімат субтропічний. Літо сухе й жарке. Зима тепла й дощова. Липень і серпень – найбільш посушливі місяці. Грудень - сезон дощів.

Історія

В античні часи територія провінції належала ассирійцям, пізніше персам, римлянам, візантійцям, аббасидам і сельджукам. По ній проходили маршрути хрестових походів. У 1183 році султан Салах ад-Дін здобув тут остаточну перемогу. Розквіт Османської імперії приніс добробут і Газіантепу. Тут будували численні мечеті, постоялі двори, бані та медресе. Газіантеп був відомий як один з торгових центрів Шовкового шляху.
Після Першої світової війни провінцію окупувала Франція. Під час війни Туреччини за незалежність населення піднялося на боротьбу проти загарбників. Повстання придушили французькі війська. За підсумками Лозанської конференції (1922) територія відійшла до Туреччини.
6 лютого 1921 року Національні збори Туреччини вирішили перейменувати місто. До споконвічної назви «Антеп» додали префікс «Газі» –  «ветеран війни» за заслуги городян під час війни за незалежність держави. У 1928 році місто офіційно перейменовано в Газіантеп.

Економіка

Провінція з давніх часів є значущим торговим центром, а в наші дні й однією з найважливіших промислових областей Туреччини.

Провінція посідає лідерські позиції в текстильній, харчовій та хімічній промисловості Туреччини.

Місто відоме виробництвом фабричних килимів. У 2006 році сукупний обсяг їхнього виробництва становив 700 млн доларів США.

Газіантеп експортує товари до 40 країн світу. Сільськогосподарська промисловість зайнята в основному вирощуванням антепських фісташок і антепського перцю. У столиці поряд з цементними заводами, шовкоткацькими та текстильними фабриками існують різноманітні малі підприємства, що займаються дерево- та металообробкою, виробляють шкіряне взуття, наметові тканини з козячої вовни, мило з оливкової олії та солодощі з винограду

Пам’ятки

  • руїни античних міст Долікхе (Дюлюк), Кузейне, Белкіс і Каркамиш (Каргамиш);
  • хетська скульптурна майстерня Есемек (за 60 км на захід від Газіантепу);
  • фортеці Газіантеп, Тілбашар, Румкале, Караджаорен і Раванда;
  • мечеті, медресе;
  • постоялі двори, великі відкриті ринки, лазні;
  • обитель шейха Абдуллаха Ефенді;
  • міський музей в Газіантепі.

Гастрономія

Газіантеп відомий своєю кухнею. Серед відомих страв лахмаджун (турецька піца), антепський перець, антепські фісташки, антепська пахлава, фісташкове пюре, м'ясні кульки з сирого м'яса, фаршировані баклажани та багато інших. Особливою гордістю Газіантепу є фісташки, які є символом антепської кухні. У Туреччині антепські фісташки визнані завдяки своїй якості, а слово «антеп» є турецьким синонімом фісташок. Фісташки становлять основу начинки антепської пахлави. Антепський перець також дуже цінується через свої смакові якості. Використовується найчастіше меленим або у вигляді пюре. Саме ця приправа робить страви Газіантепу неповторними.

Серед інших популярних страв - суджук. Для цієї страви волоські горіхи нанизують на нитку і поливають виноградним сиропом. Найчастіше суджук їдять під час посту. За смаком нагадує фініки.

Міста-побратими

Флоренція, Італія
Дуйсбург, Німеччина
Алеппо, Сирія
Кувейт, Кувейт
Неймеген, Нідерланди
Харків, Україна

Розвиток побратимських зв'язків між Харковом і Газіантепом

Декларацію про наміри встановлення побратимських відносин між містами Харковом та Газіантепом підписано 24 січня 2011 року.
Угоду про встановлення побратимських відносин між містами Харковом і Газіантепом підписано 15 квітня 2011 року.
За цей час відбулися обміни візитами офіційних делегацій та розпочато реалізацію спільного проекту у галузі туризму: 15-30 червня 2011 року студенти профільних ВНЗ міста Харкова за підтримки мерії Газіантепа пройшли стажування в готелях міста Газіантеп.